09 augustus 2022 
28 min. leestijd

Sporten tijdens de zwangerschap 4: Waar moet je extra op letten?

Sporten tijdens de zwangerschap 4: Waar moet je extra op letten?

Als je zwanger bent breekt er een spannende tijd aan, waarin je een hoop vragen kan hebben. In deze blogserie over sporten tijdens de zwangerschap ga ik, als fysiotherapeut en   ZwangerFit  MamaFit  -docent bij de Jong Fysiotherapie Ede, een deel van deze vragen helpen bij het beantwoorden. De vorige keren hebben we het gehad over   de veranderingen van het lichaam tijdens een zwangerschap  , de   invloed van de zwangerschap op het sporten   en   de vele voordelen van sporten tijdens de zwangerschap  . sluiten we deze blogserie met   een   aantal punten om extra te sporten   tijdens je zwangerschap. Deze onderwerpen komen   ook  uitgebreid naar voren tijdens de   ZwangerFit -trainingen   


Vena cava-syndroom  Je hebt kunnen lezen dat de baby tijdens de zwangerschap zorgt voor minder ruimte voor je organen in de buikholte. Dit zorgt bijvoorbeeld voor het vaker moeten plassen in de zwangerschap, omdat de blaas minder ruimte heeft. Wanneer je tijdens je zwangerschap langdurig op je rug ligt (bijvoorbeeld als je tijdens het sporten oefeningen op een matje voelt) of langdurig achterover geheld zit bij de tandarts, kan het zijn dat je je ineens onwel  voelt worden. Dit komt door het 'vena cava-syndroom'. Als je op de rug ligt, kan het zijn dat de baarmoeder met jouw baby precies tegen de onderste ader van het hart aan druk. Dit is het bloedvat dat het zuurstofarme bloed vanaf de placenta terugbrengt naar het hart toe. Als dit bloedvat wat wordt dichtgedrukt, zal jij je als zwangere niet lekker gaan voelen. Weet echter dat dit niet schadelijk is voor jouw baby, omdat dit juist het bloed is dat van de placenta komt. Mocht je dit ervaren, ga dan direct op je linkerzijde liggen. Je zult dan merken dat de klachten snel afnemen, omdat er in deze houding geen druk tegen de onderste holle ader meer aan komt. Probeer vervolgens te voorkomen dat je langdurig in deze houding komt.  Vermijd tijdens het sporten gedurende je zwangerschap oefeningen op de rug (zoals een bruggetje) en vervang deze door oefeningen in zijlig, stand van handen-knieënstand. Geef het de ZwangerFit-trainer als je hier last van hebt, zodat we samen alternatieve oefeningen kunnen bedenken. Zo kan jij op een prettige en veilige manier blijven sporten tijdens je zwangerschap! 


Rectus diastase  Eerder hebben we het gehad over de groeiende buik tijdens de zwangerschap. Je kunt voorstellen dat de rechte buikspieren aardig op rek komen te staan. De buikspieren zullen waarschijnlijk ook wat naar de zijkanten gaan wijken, om ruimte te maken voor de buik. Ze komen dan in een soort O-vorm te staan. Dit noemen we de rectus diastase: de wijking van de rechte buikspieren. Dit is een normaal fenomeen bij een zwangerschap, maar dient wel in de gaten gehouden te worden. Het bindweefsel tussen de twee rechte buikspieren komt ontstaan op rek of kan loskomen. Dit kan problemen veroorzaken in de stabiliteit rondom bekken en onderrug, waar de buikspieren samen met je rugspieren, bekkenbodemspieren en middenrif voor zorgen. Soms kan je zelfs een soort 'tuut' zien ontstaan als je kracht zet in de buikspieren. Er komt dan een bolletje omhoog zetten die weer weggaat als je de kracht loslaat. Als je dit bij jezelf merkt, geeft dit dan aan tijdens de ZwangerFit -trainingenDit is namelijk een teken dat de controle over de buik niet meer optimaal is, wat betekent dat we eventueel oefeningen moeten aanpassen. Probeer in ieder geval ook buiten het sporten in de zwangerschap, in het dagelijks leven, te vermijden dat deze tuut ontstaat. Met specifieke tips en oefeningen kan je hiermee geholpen worden. 


Hevige bekken

Wanneer je aan het sporten bent in de zwangerschap is het normaal dat je spiervermoeidheid- of spierpijn ervaart. Ervaar je echter hevige bekkenklachten tijdens of na het sporten, geef dit dan meteen aan bij de ZwangerFit-trainer.  Het kan nodig zijn oefeningen aan te passen, rustiger aan te doen of om een bekkenfysiotherapeut in te schakelen. We zullen in dit geval altijd samen overleggen wat de beste opties zijn.  
  


In het kort: 

  • Word je onwel terwijl je op je rug ligt tijdens het sporten in de zwangerschap, draai dan op je linkerzijde. Nemen de klachten niet binnen enkele minuten af, schakel dan de hulpdiensten in.  
  • Houd je buik in de gaten op momenten dat je kracht zet, bijvoorbeeld tijdens het sporten in de zwangerschap. Zie je een 'tuut' ontstaan, geef het dan direct aan in de  ZwangerFit-trainingen   
  • Ervaar je tijdens of na het sporten tijdens de zwangerschap hevige bekkenklachten? Geef dit direct aan in de ZwangerFit-trainigen en neem contact op met een bekkenfysiotherapeut voor verdere ondersteuning.  

Ben jij zwanger en wil je graag onder begeleiding van een fysiotherapeut sporten in Ede en omgeving? Of heb je vragen over sporten tijdens de zwangerschap, ervaar je klachten aan het lichaam van je andere vragen over de zwangerschap? Neemt dan contact op met De Jong Fysiotherapie Ede via 0318-83 03 11 of stuur een e-mail naar   info@dejongfysio.com  . 

Reactie plaatsen